Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Międzynarodowy Dzień Ziemi

W roku 2016 pod hasłem PALĄCY TEMAT – NISKA EMISJA!”

 



22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi

W roku 2016 pod hasłem

PALĄCY TEMAT – NISKA EMISJA!”

 

Powietrze jest jednym z najważniejszych elementów przyrody. Dzięki niemu mogą funkcjonować i rozwijać się wszelkie formy życia, w tym ludzie, zwierzęta oraz roślinność. Niestety, coraz więcej działań człowieka ma zły wpływ na jego jakość. W jaki sposób można zniwelować zanieczyszczenia?

W Polsce największy udział w zanieczyszczeniach powietrza ma niska emisja czyli m.in. spaliny samochodowe, dym z kominów pieców centralnego ogrzewania w domach jednorodzinnych. Piece te są przestarzałe i nieefektywne energetycznie. Na dodatek spala się w nich często złej jakości paliwa, a także odpady, które nie powinny trafić do domowego pieca, a do recyklingu!

Dbając o swoje zdrowie i zdrowie najbliższych pamiętać należy, że w ramach ponoszonych kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi odbierana jest każda ilość odpadów.

W związku z tym pamiętaj – płacisz, więc nie spalaj odpadów, bo narażasz siebie i swoich bliskich, a przede wszystkim dzieci na niebezpieczne choroby: nowotwory, astmę, alergie i wiele innych. Należy pamiętać, że dbanie o środowisko to obowiązek każdego człowieka.

Oto kilka prostych zasad, o których warto pamiętać, aby ograniczyć niską emisję:

  • Ograniczajmy emisję spalin samochodowych

Coraz częściej słyszymy nawoływania o zamianę czterech kółek na środki komunikacji miejskiej bądź rower, a jeżeli mamy do pokonania krótki dystans to chodźmy pieszo! W ten sposób nie dość, że dbamy o czystość powietrza ograniczając ilość pojazdów drogowych wytwarzających spaliny to dbamy o własne zdrowie oraz kondycję.

  • Ograniczajmy ilość odpadów

Odpady są jedną z głównych przyczyn powstawania toksyn w środowisku, ze względu na ich długi okres rozkładu. Ma to negatywny wpływ nie tylko na powietrze, ale również na glebę oraz wodę. Kupując produkty zwracajmy uwagę na ilość opakowań, starajmy się kupować produkty w opakowaniach nadających się do wielokrotnego użytku oraz unikać jednorazowych folii. Zabierajmy ze sobą na zakupy torby wielokrotnego użytku, w których zapakujesz kupione produkty. Śmieci jednak nie można całkowicie usunąć, dlatego wprowadzono system segregacji odpadów i ich recykling.

  • Kupujmy paliwa do opalania budynków wyłącznie ze sprawdzonych źródeł

Często na runku pojawiają się mieszanki paliw, może tańsze ale nieefektywne energetycznie, co daje złudne oszczędności. Więc zanim kupisz zastanów się, czy oby nie poniesiesz podwójnych kosztów.

  • Termomodernizujmy budynki

Budownictwo odpowiada za 1/3 emisji gazów cieplarnianych na świecie, dlatego przy tej okazji można promować wprowadzanie różnych rozwiązań mających na celu zmniejszenie zużycia prądu i ciepła, a co za tym idzie redukcję emisji. Warto zastanowić się nad termomodernizacją budynków, gdyż korzyść jaka z niej wynika jest oczywista – to niższe koszty utrzymania domu, przez zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło. To tzw. inwestycja na przyszłość – wzrasta wartość budynku. Jeśli chcemy profesjonalnie podejść do tematu termomodernizacji budynku, warto zainwestować i zasięgnąć rady audytora energetycznego, który dokona odpowiednich pomiarów naszego budynku i podpowie, które elementy naszego domu faktycznie wymagają termomodernizacji. Straty ciepła w budynkach najczęściej wynikają z powodu nieocieplenia ścian, dachu, bądź poprzez nieszczelne okna. Najczęściej to od tych elementów rozpoczynamy termomodernizację domu. Przy docieplaniu ścian zastanówmy się nad wyborem odpowiedniego styropianu o lepszych właściwościach izolacyjnych (dla porównania styropian grafitowy posiada lepszą izolację cieplną niż styropian biały). Wymiana starych okien na nowe również musi być przemyślana, aby przez kolejne lata spełniały one standardy energooszczędności. Nieraz jest potrzebna modernizacja instalacji grzewczej – jeśli czujemy, że w naszym domu w okresie zimowym panuje chłód i wilgoć oznacza to, że komfort cieplny jest niewłaściwy. Przy wymianie kotła miejmy na uwadze jego parametry emisyjne, czyli tzw. klasy jakości kotłów. Im wyższa klasa takiego kotła, tym jest on mniej uciążliwy dla środowiska. Warto zacząć wykorzystywać energię odnawialną słońca poprzez zainstalowanie paneli słonecznych – dbamy wówczas o nasze środowisko. Przed planowanym remontem budynku, pamiętajmy, że niektóre prace należy zgłosić do lokalnego Starostwa Powiatowego.

  • Rozsądnie gospodarujmy gruntami

Chodzi tu głównie o rolnictwo i stosowanie nawozów i pestycydów. Należy zamienić chemiczne nawozy na te naturalne. Toksyny zawart w tych pierwszych w dużym stopniu przedostają się do atmosfery.

  • Dbajmy o roślinność

Rośliny są niezwykle ważne, jeśli chodzi o ochronę powietrza. Są odpowiedzialne za ilość tlenu, który powstaje w procesie fotosyntezy. Nie może jej zatem zabraknąć w krajobrazie Ziemi. Należy dbać o nie. Nie dopuszczać do wyrębu lasów, lecz sadzić kolejne drzewa, trawy i inne rośliny. Przed złożeniem wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew z terenu swojej nieruchomości dokładnie przeanalizuj, czy oby drzewo które chcesz wyciąć nie zasługuje na to, aby dalej żyć, bo daje Ci schronienie przed wiatrem, osłania w okresie letnim przed palącym słońcem i przynosi wiele innych korzyści, choćby nawet stanowi naturalny ekran akustyczny tłumiąc ruch drogowy. Drzewa działają także niczym naturalna klimatyzacja: pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, redukują ilość zanieczyszczeń.

Oprócz wyżej wymienionych należy pamiętać także o tym, by nie traktować wszelkich zbiorników wodnych, lasów itp. jak śmietników. Niestety, wiele osób nie przestrzega tych zasad. Ludzie nieustannie wywożą worki pełne śmieci oraz gabaryty i pozostawiają je w lasach lub miejscach do tego nie przeznaczonych. Takie zanieczyszczenia odpadami mają niekorzystny wpływ na powietrze, a także na walory krajobrazu. Nie dopuszczajmy się takich czynów, a jeżeli będziemy świadkami takiego zachowania bezzwłocznie zgłośmy to Policji lub Straży Gminnej.