Zbiórka okularów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Podaruj innym radość widzenia

Większość ludzi w swoich domach trzyma zbędne okulary. Aby uniknąć wyrzucania ich niejednokrotnie do „kubła na śmieci” istnieje możliwość, by pozbyć się ich w sposób legalny i dodatkowo pomóc ludziom z najbiedniejszych krajów.

Gmina Lyski zamierza dołączyć się do pomocy najbardziej potrzebującym. We wszystkich placówkach oświatowych jak i samym urzędzie zostaną wystawione oznaczone pojemniki do których będzie można składać niepotrzebne nam okulary. Gdy pojemniki zostaną zapełnione przekażemy je do najbardziej potrzebujących za pośrednictwem Fundacji OneSight, która podjęła się projektu, polegającego na zbiórce używanych okularów nadających się do powtórnego wykorzystania dla ludzi najbardziej potrzebujących, z najbiedniejszych krajów świata

Pamiętaj i Ty możesz pomóc!

W momencie, kiedy nasze okulary przestają spełniać swoje podstawowe funkcje, czyli na przykład w chwili, kiedy wada naszego wzroku zmieni się, możemy je oddać na dobry cel.

Od marca tego roku Polska wspólnie z firmą zajmującą się produkcją soczewek zaangażowały się w ten międzynarodowy projekt. Około 60 salonów w Polsce zostanie wyposażone w specjalne pudełka, w których każdy będzie mógł zdeponować swoje okulary. Następnie zostaną one wysłane do centrum dystrybucji recyklingu we Włoszech, tam z kolei poddane będą czyszczeniu oraz segregacji wg wady i mocy tych okularów. Fundacja podjęła się organizacji dwutygodniowych misji w Afryce, Tajlandii, południowej Ameryce, gdzie grupy optyków, optometrystów dobierać będą okulary dla ludzi, którzy nawet nie wiedzą o swojej wadzie wzroku.

Można oddać każdą parę okularów, warunek jest tylko jeden - muszą to być okulary korekcyjne, które nie są zniszczone i nadają się do ponownego wykorzystania. Zdarza się i tak, że istnieje zapotrzebowanie na okulary przeciwsłoneczne.

Gmina Lyski włącza się w akcję „Podaruj innym radość widzenia” fundacji OneSight. Pamiętajmy, że ponad 250 mln ludzi na całym świecie cierpi z powodu wady wzroku i choroby oczu. Widzenie jest podstawowym prawem każdego człowieka, a nie tylko luksusem. Dając jedną parę okularów osobie potrzebującej możemy zmienić całe jej życie. To może jej pomóc w znalezieniu pracy i jednocześnie ułatwić życie codzienne. Każda z instytucji, która zaangażuje się w omawiany projekt będzie wyposażona w logo fundacji OneSight, które znajdzie się na witrynach sklepów, salonów, itd. W widocznym miejscu zostanie umieszczone pudełko na którym widnieje napis „Podaruj innym radość widzenia” i właśnie w nim będzie można zdeponować swoje "zbędne" okulary.

Źródło: dziendobrytvn.plejada.pl

Artykuł w Informatorze Gminnym Nr 3/2010

http://dziendobrytvn.plejada.pl/24,30953,news,,1,,oddaj_okulary_potrzebujacym,aktualnosci_detal.html