Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Skat w Gminie Lyski!

Górny Śląsk jako region kojarzy się przede wszystkim z gwarą, jakże odmienną i rozpoznawalną w całym kraju, unikatowymi tradycjami, kulturą, cechami jego mieszkańców których łączy przywiązanie do rodziny oraz pracowitość. Możemy znaleźć wiele różnych wyznaczników, jednakże jest też jeden element, dla niektórych może błahy, dla innych to styl życia. Jest to gra w karty zwana ,,śląskim brydżem". Mowa oczywiście o skacie, grze karcianej wywodzącej się z Niemiec, która obecnie jest bardzo rozpowszechniona na terenie Górnego Śląska. Skat najprawdopodobniej powstał w mieście Altenburg w Turyngii w drugiej lub trzeciej dekadzie XIX wieku (źródło: Wikipedia). Nie ma chyba w naszym regionie osoby która nie słyszała o skacie, a ,,krojce, griny, herce i szele" wpisały się trwale w słownik używany na co dzień. Nie każdy jednak wie, że w obecnym roku Polski Związek Skata zakończył realizację ważnego projektu. Po 62 latach został opracowany nowy wzór kart, który został użyty po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski Górników w lipcu 2023 r. Tego sukcesu nie byłoby bez pomocy samorządów. Gminy, które tradycyjnie wspierają „szkaciorzy" nie zawiodły i tym razem. Wśród dużych miast takich jak Katowice czy Chorzów jednym z ośrodków skata jest Gmina Lyski, której jeden z charakterystycznych obiektów (Dom Pomocy Społecznej pw. św. Józefa w Lyskach) został uwidoczniony na „ósemce szel". Jest to bardzo duże wyróżnienie dla naszej gminy, gdyż obecny wzór kart będzie najprawdopodobniej używany przez następne kilkadziesiąt lat. Warto wspomnieć, iż uwidoczniony obiekt został wybudowany w połowie XIX wieku przez Józefa Benedykta Połednika, którego działalność miała gigantyczny wpływ na rozwój Lysek, ich układu urbanistycznego czy poziom życia mieszkańców. Wracając do gier karcianych, od wielu lat ,,szkaciorze” mają również w Lyskach swojego patrona którym jest Wójt Gminy Lyski Grzegorz Gryt. Na terenie gminy odbywają się liczne turnieje zaś drużyna lysecka odniosła wiele sukcesów, z naszymi zawodnikami muszą się liczyć największe tuzy tego sportu. Były to sukcesy na miarę mistrzostw Polski, zarówno indywidualnie jak i drużynowo. Największe sukcesy odnosił Łukasz Wojaczek, który swoją przygodę z grą w skata rozpoczął w bardzo młodym wieku. Niewątpliwie największym indywidualnym sukcesem Łukasza było zdobycie w 2012 r. w Karpaczu tytułu Mistrza Świata juniorów, ponadto na tych zawodach wywalczył 15 miejsce na świecie w kategorii ogólnej (w MŚ wzięło udział 750 uczestników). Warto wspomnieć, iż Łukasz miał wtedy zaledwie 15 lat! W grudniu 2022 r. w Rybniku-Kamieniu zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Polski w Skacie za rok 2022 r.

W niedługim czasie po rozpoczęciu gry w klubie z Lysek, Łukasz stał się jej pewnym i silnym punktem. Od 2013 roku trzon drużyny LKS Lyski tworzy klan Wojaczków, razem z Łukaszem występuje jego ojciec i brat. Drużyna z Łukaszem w składzie zaliczyła m.in. błyskawiczny awans rok po roku z 3 do 1 Ligi, gdzie gra do teraz, zdobywając po drodze 4 medale Drużynowych Mistrzostw Polski (srebrne w 2017 i 2021, brązowe w 2019 i 2022 r.).

Chcąc upamiętnić wydarzenie związane z utrwaleniem wizerunku gminy na kartach, Wójt Gminy Lyski przekazał włodarzom klubu LKS Lyski pamiątkowy wydruk naszej karty, a każdy zawodnik turnieju XV Grand Prix Okręgu Śl.- Południe 2023 - Memoriał im. Tadeusza Wiśniewskiego otrzymał pamiątkową talię kart. Jest to historyczne jak i symboliczne wydarzenie, gdyż Pan Tadeusz Wiśniewski był znanym lokalnym propagatorem skata, który swą pasją zarażał wielu młodszych graczy i był dla nich wzorem. W turnieju wzięło udział 50 zawodników. Zawody rozgrywane były zgodnie z regulaminem PZ SKAT, które nadzorował i prowadził Eugeniusz Cyran - Prezes Sekcji Skatowej LKS Lyski. Po zaciętych rozgrywkach wyłoniono zwycięzców turnieju: na pierwszym miejscu uplasował się Lucjan Wochnik (LKS Lyski), drugie miejsce zajął Marian Kasparek (LKS Górki Śl.), natomiast trzecie miejsce należało do Klaudiusza Wojaczka (LKS Lyski).

W dniach 16 - 17 września br. odbyły się Indywidualne Mistrzostwa Polski w Skata Sportowego. Wydarzenie zgromadziło najbardziej doświadczonych graczy, którzy wykazali się wyjątkowymi umiejętnościami i determinacją. W turnieju wystartowało aż 195 zawodników. Podczas Mistrzostw, zawodnicy LKS Lyski zajęli wysokie miejsca. Najlepszy okazał się Pan Dawid Michalski, który podczas Turnieju zajął piąte miejsce, w pierwszej dziesiątce uplasował się również Łukasz Wojaczek, zaś dwunaste miejsce należało do Klaudiusza Wojaczek.

W dniu 24 września br. odbyło się XVIII Grand Prix Okręgu Śl.-Południe 2023, czyli Jesienny Puchar Wójta Gminy Lyski. Podczas turnieju pierwsze miejsce zajął zawodnik z LKS Lyski Pan Grzegorz Wojaczek, drugie miejsce należało do Pana Andrzeja Szweigstil, zaś na trzecim miejscu uplasował się Pan Wojciech Bartosik.

Zawody dostarczyły wszystkim nie tylko wielu emocji i nowych doświadczeń, ale również podkreśliły znaczenie gier karcianych w kształtowaniu relacji społecznych i umiejętności strategicznych. Cieszymy się że możemy być częścią tej historii, mamy nadzieję że taka promocja gminy przyczyni się do zwiększenia popularności zarówno tej dyscypliny sportowej jak również elementu naszej tradycji.

Życzymy wielu sukcesów dla naszych ,,Skaciorzy” oraz powodzenia na kolejnych turniejach!