Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

79 Rocznica Marszu Śmierci

17 stycznia 1945 r. z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do Wodzisławia Śląskiego wyruszył „marsz śmierci”. W momencie zarządzenia tzw. ewakuacji rozkaz dotyczył aż 56 000 więźniów, mimo że zima 1944/45 była wyjątkowo śnieżna i mroźna. Na samej trasie marszu zginęło co najmniej 600 osób, znacznie więcej zostało zamordowanych przez Niemców poza drogą przemarszu i w masowych egzekucjach. Badacze szacują, że łącznie podczas marszu zginęło około 15 000 więźniów. 22 stycznia 1945 r. więźniowie dotarli do Wodzisławia Śląskiego.

Ewakuowane w tym czasie zostały również podobozy KL Auschwitz. Jedna z grup licząca  2500 osób została przetransportowana pociągiem z Gliwic do miejscowości Leszczyny (obecnie Czerwionka-Leszczyny). Stamtąd poprowadzono ich 250 km do KL Gross-Rosen. Na 40 km odcinku z Czerwionki do Raciborza życie straciło około 1000 więźniów.

Dla upamiętnienia tej tragicznej historii szlakiem od Gliwic do Górek Śląskich wyruszył Jan Kwaśniewicz – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach wraz z Adamem Pazerą reprezentującym Wojewodę Śląskiego oraz z Barbarą Adamczyk – Prezes Oddziału w Katowicach Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, ks. ppłk. Grzegorzem Bechtą – proboszczem katowickiego kościoła garnizonowego, Janem Musiałem – p.o. prezesa Zarządu Śląskiego ŚZŻAK oraz Małgorzatą Kalańską – prezes katowickiego oddziału Związku Sybiraków. Przy grobach wojennych i pomnikach w Gliwicach, Czerwionce-Leszczynach, Książenicach, Rybniku, Raszczycach oraz Górkach Śląskich złożyli kwiaty i zapalili znicze.  W upamiętnieniu męczenników oświęcimskich asystowali przedstawiciele lokalnych samorządów: w Czerwionce-Leszczynach i Książenicach – burmistrz Wiesław Janiszewski wraz z przedstawicielami urzędu, kombatantami i młodzieżą; w Rybniku – prezydent Piotr Kuczera; w Raszczycach – Grzegorz Gryt- wójt Gminy Lyski z przedstawicielami urzędu; w Górkach Śląskich – Anna Iskała – wójt Gminy Nędza z przedstawicielami urzędu i młodzieżą.

Źródło: https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/196236,Hold-oswiecimskim-meczennikom-19-stycznia-2024.html