Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Co należy wiedzieć przed rozpaleniem ogniska?

    Wraz z sezonem letnim powracają wątpliwości dotyczące rozpalania ognisk. Poniżej znajdują się informacje na temat tego, gdzie oraz kiedy rozpalanie ognisk jest dozwolone oraz wskazówki dotyczące niezbędnych środków ostrożności.
Ogniska w ogrodach są rozpalane zazwyczaj z dwóch powodów:
 1.    w celach rekreacyjnych np. żeby upiec kiełbasę
w takiej sytuacji wolno nam rozpalić ognisko pod warunkiem że użyjemy wyłącznie drewna opałowego, np. kominkowego lub kupionego od leśniczego (drzewo powinno być suche – wilgotność nie powinna przekraczać 20%).

 2.    aby spalić odpady zielone z działki, suche liście i przycięte gałęzie, szczególnie te porażone przez choroby i szkodniki, które nie nadają się do kompostowania.
w takiej sytuacji nie wolno nam rozpalać ognisk.
Nawet jeśli są to części roślin porażone przez choroby i szkodniki wszyscy mamy obowiązek segregowania odpadów i oddawania ich zgodnie z zasadami panującymi w gminie.  Odpady zielone należy wystawić zapakowane do worków w terminach określonych w harmonogramie wywozów odpadów.
Zakaz spalania pozostałości roślinnych obowiązuje nas niezależnie od tego, czy jest to nasza działka prywatna, ogród przydomowy, czy też działka na terenie ROD.


Rozpalając ognisko w celach rekreacyjnych musimy wziąć pod uwagę przepisy przeciwpożarowe. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719 z późn. zm.) ognisko w ogrodzie lub na działce będzie nielegalne, gdy:
•    jest rozpalane w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu (§40 ust. 1) ,
•    znajduje się w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§4 ust. 1 pkt 5),
•    jest rozpalane w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej (§4 ust. 1 pkt 6),
•    znajduje się w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§41 ust. 3).
Bardzo ważnym elementem jest również by dym z naszego ogniska nie przedostawał się na drogę, gdzie mógłby ograniczyć widoczność i stworzyć zagrożenie w ruchu samochodowym, a także  nie powinien stwarzać uciążliwości dla sąsiadów.