Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Spotkanie autorskie z Panem Matuszem Paszendą autorem książki pn. ,,Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców”

W dniu 7 września 2023 roku w OSP w Lyskach odbyło się spotkanie autorskie z Panem Matuszem Paszendą autorem książki pn. ,,Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców”. Książka została wydana przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Lyskach w 2023 roku.

Mateusz Paszenda jest magistrem pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej na Uniwersytecie Opolskim. Jest pasjonatem historii I połowy XX wieku, jego zainteresowania w szczególności skierowane są w kierunku II wojny światowej oraz historii Śląska z tego okresu.

Codzienność wojenna i powojenna Górnego Śląska w pamięci najstarszych mieszkańców to książka zawierająca żywą historię oraz wspomnienia bezpośrednich światków i uczestników burzliwych wydarzeń lat 40-tych XX stulecia na Górnym Śląsku.

Podczas spotkania Mateusz opowiedział kilka słów o swojej twórczości, odpowiedział na wiele pytań zadanych przez zgromadzonych gości oraz wpisał pamiątkowe dedykacje do książek swojego autorstwa.

II Wojna Światowa to czas wyjątkowo trudny, kryjący w sobie wiele historii i ludzkiej tragedii, z historią których warto się zapoznać, dlatego serdecznie zachęcamy każdego do wzięcia w dłonie tej książki i zapoznania się z jej wyjątkową treścią.