Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Projekt pn. "Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski"

Mając na uwadze wzrastającą w Polsce liczbę zakażeń HIV Gmina Lyski w 2023 r. przystąpiła do realizacji projektu pn. „Profilaktyka HIV/AIDS w Gminie Lyski”, w ramach którego podejmowane były działania, mające na celu szerzenie wiedzy na temat HIV i AIDS, profilaktyki i ochrony zdrowia w tym zakresie. Realizację projektu umożliwił grant przyznany w konkursie Pozytywnie Otwarci, którego Gmina Lyski została laureatem w 2022 roku.

Realizacja projektu odbywała się we współpracy ze specjalistą chorób zakaźnych dr Elżbietą Mularską, asystentem w Oddziale Obserwacyjno - Zakaźnym oraz Poradni Diagnostyki i Terapii AIDS w Szpitalu Specjalistycznym w Chorzowie.

W ramach projektu na stronie internetowej Urzędu Gminy www.lyski.pl powstała zakładka, w której znajdują się materiały dotyczące profilaktyki HIV, a w samym Urzędzie Gminy Lyski stoisko z materiałami edukacyjnymi. Dzięki temu każdy mieszkaniec gminy miał możliwość dowiedzieć się wszystkiego, co wiedzieć powinien o profilaktyce HIV. Innym działaniem w ramach projektu była Konferencja pn. „Co należy wiedzieć o HIV i AIDS?”. Miała ona formę szkolenia, którego głównym celem było przekazanie informacji dotyczących profilaktyki i leczenia zakażeń. Uczestniczyli w niej nauczyciele, pedagodzy szkolni, pielęgniarki środowiska szkolnego, pracownicy samorządu oraz jednostek organizacyjnych. Ponadto we wszystkich placówkach oświatowych z terenu Gminy Lyski odbyły się zajęcia edukacyjne w zakresie profilaktyki HIV. Grupę docelową zgodnie z projektem stanowili uczniowie klas IV-VIII, z zastrzeżeniem, iż forma przekazu i treści materiałów edukacyjnych była dostosowana do wieku dzieci i młodzieży. Do szkół przekazane zostały materiały edukacyjne, w tym plakaty, ulotki, film edukacyjny oraz test wiedzy. Wszelkie materiały opracowane zostały w konsultacji z dr Elżbietą Mularską. Zajęcia pozwoliły uczniom zdobyć podstawową wiedzę na temat HIV/AIDS. Głównym celem zajęć edukacyjnych było budowanie odpowiedzialnych zachowań oraz prozdrowotnych postaw wśród młodzieży, ale także wzrost bezpieczeństwa młodych ludzi poprzez działania profilaktyczne zapobiegające zakażeniu HIV.