Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

22 kwietnia - Dzień Ziemi

Po raz pierwszy w historii, Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1970 roku, a jego idea została zapoczątkowana przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona, który będąc w 1969 roku świadkiem katastrofy ekologicznej (z uszkodzonej platformy wiertniczej do oceanu nastąpił wyciek ropy naftowej, który doprowadził do śmierci tysięcy ptaków, delfinów i innych morskich zwierząt) postanowił taki dzień zorganizować.

Tradycje związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Ziemi różnią się w zależności od regionu i społeczności. W wielu krajach promuje się postawy proekologiczne i zachęca do sprzątania swojego najbliższego otoczenia. Oprócz tego popularne są różne manifestacje, wykłady czy warsztaty na temat ekologii.

Te tradycje są sposobem na promowanie świadomości ekologicznej i angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz ochrony naszej planety.

Co możemy zrobić dla naszej planety?

Z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi każdy z nas powinien pomyśleć nad tym, czy może zrobić coś więcej, by chronić środowisko naturalne.

Zachęcamy, aby zminimalizować negatywny wpływ własnych działań na środowisko, rozpocznij je od drobnych kroków:

  • oszczędzaj wodę – zakręcaj kran podczas mycia zębów, włączaj w pełni załadowaną pralkę, wybieraj prysznice zamiast kąpieli w wannie, podlewaj ogródek deszczówką, zainwestuj w zmywarkę.
  • oszczędzaj prąd– gaś światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz, wymień żarówki na energooszczędne, korzystaj z funkcji „eko” dostępnych w sprzętach AGD, wyciągaj wtyczki nieużywanych sprzętów z kontaktów,
  • segreguj odpady,
  • zamień samochód na rower lub autobus – kiedy tylko możesz, zostawiaj samochód
     w garażu i  podróżuj środkami komunikacji miejskiej, rowerem, na rolkach, hulajnodze lub poruszaj się pieszo,
  • ogranicz zużycie plastiku - korzystaj z wielorazowych pojemników na żywność, także butelek filtrujących i pij wodę z kranu zamiast z jednorazowego plastiku, chodź na zakupy z materiałową torbą, wybieraj produkty na wagę zamiast tych w torebkach.
  • gdy coś zepsujesz – nie wyrzucaj, a spróbuj naprawić,
  • postaw na minimalizm , dotyczy to zarówno żywności, jak i ubrań, czy otaczających cię przedmiotów – ograniczaj konsumpcyjny tryb życia,
  • zadbaj o otaczającą cię przyrodę – przygotuj poidełko dla owadów, posadź rośliny miododajne, które pomogą przetrwać pszczołom i innym zapylaczom
  • dziel się swoją wiedzą – jeśli temat ekologii jest ci szczególnie bliski, uświadamiaj innych i edukuj innych.

 

Dbaj o Ziemię – mamy ją tylko jedną!