Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

Przedszkole w Zwonowicach

Szkoła Podstawowa w Raszczycach

Staw Żelazisty

Stawy rybne w Raszczycach

Zespół dworsko - parkowy w Dzimierzu

Leszczyna

Kompleks Żelazowiec

Przejazd kolejowy Zwonowice

Szatnia LKS Raszczyce

Siłownia w Nowej Wsi

OSP Zwonowice

Adamowice

Logo Adamowice

Sołtysem Wsi Adamowice jest: Marzena Łukoszek

Sołtysem Wsi Adamowice jest: Marzena Łukoszek

Radni Wsi Adamowice: Marzena Łukoszek

Statut sołectwa Adamowice

Opis miejscowości:

Wieś wielodrożnicowa położona ok. 4 km na płn.-zach. od Lysek. Założona na początku XIV wieku, stanowiła własność klasztoru Dominikanek z Raciborza. W 1479 roku pojawia się nazwa wies Adamowiczi. Nazwa Adamowice jest nazwą patronimiczną od imienia Adam. Adamowice należały niegdyś do parafii Raszczyce. W 1854 roku zbudowano kapliczkę p.w. Matki Boskiej Królewskiej Anielskiej, rozbudowaną w końcu XIX wieku do rozmiarów kaplicy. Jest ona zlokalizowana na skrzyżowaniu ul. Rybnickiej z ul. Ligonia.

W Adamowicach znajduje się również kościół p.w. NMP Królowej Aniołów, zbudowany w latach 1984 – 89. Kolejnym ciekawym obiektem jest kamienny krzyż „Boża Męka" postawiony w 1881 roku zlokalizowany w ogrodzie przy ul. Rybnickiej 25. Przy ul. Szkolnej 39 znajduje się leśniczówka, zbudowana około 1890 roku, która jest też bardzo ciekawym obiektem architektonicznym.

Powierzchnia sołectwa: 369 ha

Ludność: 927 mieszkańców

 

Ogłoszenie dot. zebrania wiejskiego w dniu 19.09.2023 r. godz. 17:00