Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

BIKE RACE LYSKI III

LYSKI ROCK FESTIVAL

LYSEK

750-LECIE RASZCZYC

X Konkurs Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach

Informacja nt. AFRYKAŃSKIEGO POMORU ŚWIŃ (ASF)

Okres wiosenno-letni i jesienny sprzyja częstszym wizytom mieszkańców miast i wsi na „łonie natury”. Odwiedzane są lasy, łąki, pola, nieużytki, w obrębie których mogą bytować dziki, będące rezerwuarem wirusa afrykańskiego pomoru świń. Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni (między zwierzętami), a także pośredni tj. poprzez zwłoki padłych zwierząt, ściółkę, przedmioty. Z tego względu istotne jest, aby, w szczególności hodowcy świń, ale także osoby odwiedzające gospodarstwa utrzymujące świnie, zachowywały w tym okresie wszelkie możliwe rygory, związane z zasadami bioasekuracji.

Wirus afrykańskiego pomoru świń nie jest groźny dla ludzi, natomiast u dzików oraz świń hodowlanych wywołuje chorobę, zwalczaną z urzędu, skutkującą konsekwencjami ekonomicznymi dla danego gospodarstwa, najbliższego rejonu, a dalszej perspektywie dla całego Państwa (ograniczenia handlowe).

ZASADY BIOASEKURACJI w gospodarstwach utrzymujących trzodę chlewną -------> pobierz