Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

BIKE RACE LYSKI III

LYSKI ROCK FESTIVAL

LYSEK

750-LECIE RASZCZYC

X Konkurs Pieśni Chóralnej im. Czesława Prudla w Lyskach

Hodowla i utrzymywanie psów ras uznawanych za agresywne

Obowiązek posiadania pozwolenia na utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wynika z ustawy o ochronie zwierząt (t.j. Dz.U. z 2019 poz. 122 z późn. zm.).

Zezwolenia wydawane są przez wójta właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Aby zarejestrować psa rasy uznawanej za agresywną, należy złożyć wniosek na formularzu dostępnym w urzędzie gminy, niezwłocznie po zakupie psa. Do wniosku należy dołączyć m.in. świadectwo pochodzenia psa oraz uiścić opłatę skarbową w kwocie 82 zł.

Przed wydaniem decyzji przeprowadzana jest wizja lokalna, która ma na celu ocenę warunków, w jakich trzymany jest zgłoszony do rejestracji pies.

Zezwolenia nie wydaje się, a wydane cofa się, jeżeli pies będzie lub jest utrzymywany w warunkach i w sposób, które stanowią zagrożenie dla ludzi lub zwierząt.

Posiadanie lub hodowla psów rasy uznawanej za agresywną bez wymaganego zezwolenia podlega karze aresztu lub grzywny. W razie ukarania można orzec także przepadek zwierzęcia.

Rasy psów uznawanych za agresywne:

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. z 2003 Nr 77 poz. 687) do psów ras uznawanych za agresywne zalicza się 11 ras psów:

 1. amerykański pit bull terrier,

 2. pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin),

 3. buldog amerykański,

 4. dog argentyński,

 5. pies kanaryjski (Perro de Presa Canario),

 6. tosa inu,

 7. rottweiler,

 8. akbash dog,

 9. anatolian karabash,

 10. moskiewski stróżujący,

 11. owczarek kaukaski.